כל האוטובוסים מכל התחנות האיסוף מתכנסים באתר "מעברות הירדן", שם תתבצע חלוקה לאוטובוסים ע"פ מסלולים. כל סיור יצא לדרכו בלווי מדריך ורכז רישום. כולם חוזרים ל"מעברות הירדן" אחה"צ לעצרת המרכזית

בזמן הרישום חובה לבחור תחנת איסוף:

  • 6:45 - מחניון "חנה וסע" ברכבת ארלוזורוב ת"א, בתחנת האוטובוס E8   על דרך נמיר.
  • 7:15 - חניון האוטובוסים בתחנת רכבת ראש העין צפון
  • 7:15 - לטרון ליד תחנת הדלק
  • 8:00 - ירושלים - תחנת רכבת קלה גבעת התחמושת

סיור מספר 1

ואדי עוג'ה

 (צבע כחול)

טיול רגלי בואדי עוג'ה: נלך בחלקו התחתון של נחל ייט'ב (ואדי עוג'ה) אל המעיין בבקעת הירדן הירוקה של סוף החורף - מסלול המשלב הרבה מים, היסטוריה והתיישבות. נמשיך לביקור באנדרטת הנ"ד ונספר את סיפורה של הפלוגה ומדוע נשכחה. נבקר באמת המים החשמונאית שהתגלתה בלב הישוב במבואות יריחו - אמה שהייתה חלק מפרויקט הובלת מים עצום בימי קדם. נבקר בחווה שם נדבר על ציונות עכשווית, על הקמת החוות בבקעת הירדן ועל תוצרת חקלאית עברית. בביקור ניתן יהיה לרכוש ממוצרי החווה. נסיים בביקור בבית הכנסת העתיק בנערן.
חלק מהמסלול רגלי בקושי קל-בינוני.
ציוד: לפחות 2 ליטר מים, אוכל, כובע מתאים, נעליים מתאימות להליכה, קרם הגנה.

סיור מספר 2

חקלאות ומורשת קרב

(צבע ירוק)

נעבור את גדר המערכת ונסייר ב"סוואנה של בקעת הירדן" - מרחב גאון הירדן - הזור. נצפה ממוצב טובלן על מטעי התמרים הגדלים על גדות נהר הירדן, אותו נהר בו חצה עם ישראל בכניסתם לארץ. נפגוש בשלל ציפורים ובעלי החיים בשמורה, נספר את סיפורה של מטמנת טובלן ונבקר בפרויקט המים האדיר של מאגרי תרצה המטיבים עם החקלאות המקומית. נספר את סיפור ה"מרדפים" ואנדרטת הבקעה, ונתארח בחווה של ציונות עכשיוות.

הסיור בדרגת קושי-קל נסיעה באוטובוס בין אתרים בהדרכה צמודה

ציוד: לפחות 2 ליטר מים, אוכל, כובע מתאים, נעליים מתאימות להליכה, קרם הגנה.

סיור מספר 3

ואדי קלט שלא הכרתם

(צבע חום)

מסלול הליכה מעין קלט לסנט ג'ורג', נלך בחלק התחתון של ואדי קלט, מהמעיין הגדול, עין קלט, לאורך האמות הקדומות ובנוף מדברי מרהיב. נעבור ליד מקום נפילתו של סא"ל צביקה עופר בארץ המרדפים, ונסיים במנזר סנט ג'ורג' , מנזר תלוי בנוף מדהים.

המסלול רגלילמיטיבי לכת כ-7 ק"מ הליכה

ציוד: לפחות 3 ליטר מים, אוכל, כובע מתאים, נעליים מתאימות להליכה, קרם הגנה.

סיור מספר 4

"אתרים מעבר לגדר"

(צבע סגול)

אתרי היסטוריה מורשת בדרום בקעת הירדן: לאורך בקעת הירדן ישנם ישובים, אתרים ואנדרטאות רבים הטומנים בחובם זיכרונות לאירועים שהתרחשו טרם ימי קום המדינה ועד ימינו. נטייל בעקבות מקומות שסיפורם נשכח ממרכז התודעה הישראלית. נפתח את היום בתצפית על שפך הירדן, נמשיך לקיבוץ בית הערבה הישן בעקבות הקיבוץ שקם כמעט בשממה, נספר את סיפור אחיזתם בהתיישבות מבודדת בצפון ים המלח עד לפינויו ב 1948. נבקר בשרידי גשר עבדאללה. נתארח בישוב קדם ערבה ונראה איך חוזרים להפריח את הבקעה. אם יישאר זמן נחלוף דרך ארץ המנזרים – ונשמע את סיפורם של המנזרים שהתקיימו לצד התקפות מסתננים בארץ המרדפים.
הסיור בדרגת קושי-קל נסיעה באוטובוס בין אתרים בהדרכה צמודה
ציוד: לפחות 1.5 ליטר מים, אוכל, כובע מתאים, נעליים מתאימות להליכה, קרם הגנה.

יום העיון

יום עיון מרתק תחת הכותרת: הכנס השנתי הראשון לציון יום הכניסה לא"י במעברות הירדן

יום שכולו הרצאות מרתקות העוסקות בנושאים הקשורים לבקעת הירדן: נופים, מורשת ומקרא.

במהלך היום יוגש כיבוד קל.

בתוכנית:

חגי בן ארצי: משמעותה של הכניסה לא"י. אברהם כץ עוז: בקעת הירדן ומדבר יהודה. עוזי דיין: בקעת הירדן תחילה. אפרת נתן: מעברי הירדן במקרא. ארנה קובוס - לידת בית חוגלה. ניצנה דרשן לייטר. יואל אליצור: חבל עזה וקדושת א"י. טליה איינהורן: חוקיות ההתיישבות היהודית בא"י.